دبی (امارات متحد عربی)

آشنایی با شهر دبی

شهر دبی پایتخت و مهمترین شهر  کشور امارات متحده عربی و یکی از مدرن ترین شهرهای قاره آسیا و جهان است. دبی بعد از ابوظبی با مساحت تقریبی چهار هزار و صد و پنجاه کیلومتر مربع، کمتر از شش درصد از مساحت امارات متحده را به خود اختصاص داده است. دبی با جمعیتی حدود ۳ میلیون نفر، جزء پرجمعیت ترین شهرهای عربی محسوب می شود. البته این میزان جمعیت تنها جمعیت ساکنان دبی است. با احتساب مهاجران این منطقه، جمعیت دبی به حدود ۱۰ میلیون نفر می رسد.  

برج های سر به فلک کشیده، هتل های لوکس و گران قیمت، تفریحات متنوع و هیجان انگیز، اماکن تفریحی متعدد، شهرسازی جذاب، دبی را به یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری جهان تبدیل کرده است. دبی در سال 2007 به عنوان یکی از پربازدید ترین شهرهای جهان شناخته شد. گردشگران زیادی با هدف تفریح، سرمایه گذاری، کار و تحصیل به دبی سفر می کنند.

ایرانیان برای سفر به کشور امارات ملزم به  اخذ ویزا هستند. متقاضیان سفر به دبی پس از دریافت ویزا می توانند از طریق پرواز یا سفر دریایی وارد این شهر شوند. اغلب گردشگران برای سفر تفریحی به دبی از تور استفاده می کنند تا سفری راحت و به صرفه را تجربه کنند.

موقعیت جغرافیایی دبی

شهر دبی در جنوب غرب آسیا واقع شده و از همسایگان جنوبی ایران محسوب می شود. این شهر از جنوب و جنوب غربی با ابوظبی، از شمال با شرجه و از از جنوب شرقی با عمان هم مرز است. رودخانه «الخور» این شهر را به دو بخش «دیره» و «بر» تقسیم می کند. در حالی که بخش “دیره” بیشتر مسکونی است و حال و هوای سنتی خود را حفظ کرده، بخش “بر” مدرنیته شده و انواع ساختمان های لوکس و  برج های بلند را در خود جای داده است.

نزدیکی دبی با بیابان های عربستان و هم مرزی با آب های خلیج فارس به این شهر یک موقعیت جغرافیایی استثنائی بخشیده است. موقعیتی که گردشگران را در دو حال و هوای متفاوت و شاید متناقض قرار می دهد و اقامت دبی را به یک اتفاق خاص تبدیل می کند. گردشگران در این شهر هم می توانند قدم زدن در سواحلی خوش آب و هوا را تجربه کنند و دل به دریای آبی بزنند و هم بیابان گردی با آفرود را امتحان کنند و به تماشای آسمان پر ستاره کویر بنشینند. 

 

دبی

تاریخچه دبی

شهر زیبای دبی در سال 1095 بعد از میلاد مسیح، دهکده ای کوچک بود که تنها چند خانواده فقیر در آن زندگی می کردند و از طریق صید ماهی معیشت خود را تامین می کردند. در سال 1833، هشتصد نفر از قبیله بنی یاس به رهبری خانواده مکتوم در دهانه خور سکنی گزیدند. همین امر باعث شد دبی به سرعت تبدیل به مرکز ماهی گیری، صید مروارید و تجارت دریایی شود.

در دهه 1950، افزایش تعداد کشتی ها باعث جمع شدن گل و لای در خور شد. حاکم وقت دبی، شیخ راشد بن سعید آل مکتوم به فکر لایروبی این مسیر آبی افتاد. با اینکه در ابتدا این تصمیم بسیارجاه طلبانه، پرهزینه و در ظاهر غیرعملی بود، ولی باعث افزایش حجم حمل و نقل به این شهر و نهایتا تقویت موقعیت دبی به عنوان قطبی برای صادرات و تجارت بیشتر شد.

در سال 1966 با کشف نفت در آب های دبی، فصل جدیدی برای تاریخ این شهر گشوده شد. امیر دبی در این زمینه توجه بسیاری نشان داد و روی آن سرمایه گذاری های جدی انجام گرفت. 

دولت انگلیس که از سال 1892 بر روی دبی و دیگر مناطق ساحلی اطراف تسلط داشت، در نهایت با تصمیم و اعلام نخست وزیر بریتانیا در سال 1896، از منطقه خارج شد. به این ترتیب سربازان انگلیسی دبی را ترک کردند و دبی با دیگر سرزمین های اطراف مانند قطر و بحرین متحد شد تا بتواند این خلا را جبران کند.

نخست بخش های دبی و ابوظبی در سال 1968 با هم متحد شدند و سپس در سال 1971 چند سرزمین همسایه دیگر نیز به این اتحاد پیوستند و کشور امارات متحده عربی را شکل دادند. با این حال، حتی پس از اتحاد ابوظبی و دبی، اختلاف ها و مناقشات سر مرزهای دو امارت وجود داشت.

در اواخر قرن بیستم دبی با استفاده از سود تجارت و صنعت نفت، با سرعتی باورنکردنی در حال رشد و پیشرفت بود و همین امر دلیلی شد تا مهاجران بسیاری دبی را برای زندگی انتخاب کنند. پس از آن نیز تغییرات و جنگ های منطقه ای ابتدا دبی را تحت تاثیر منفی خود قرار داد؛ اما پس از اندکی، دبی توانست جان سالم به در ببرد و از اوضاع جنگی منطقه، سود بسیاری کند. تمام این ها موقعیت خوبی بود تا مدیران این شهر بر روی تجارت آزاد و صنعت گردشگری سرمایه گذاری کنند و روز به روز بر پیشرفت شهر خود بیافزایند. 

ساحل جمیرا

آب و هوای شهر دبی

دبی به دلیل قرارگیری در ناحیه گرم و خشک و بیابانی تنها دو فصل یعنی تابستان و زمستان وجود دارد. به دلیل مرکزی بودن محور خورشید در فصل تابستان آب و هوا گرم و طاقت فرسا است. اما فصل زمستان در این کشور مانند فصل بهار در کشور ایران ملایم و دلپذیر است و بازدیدکنندگان زیادی در این فصل به دبی سفر می کنند تا علاوه بر مکان های دیدنی آن لذت دو چندانی از آب و هوای بی نظیر این کشور در فصل زمستان ببرند. 

دما در فصل تابستان در این کشور به بالای ۳۹ درجه سانتیگراد می رسد و اما در فصل زمستان این شهر دما زیر ۲۹ درجه سانتیگراد را تجربه می کند. بارش باران در فصل تابستان در دبی یا قابل مشاهده نمی باشد یا به میزان کم یا جزئی قابل مشاهده است، اما در فصل زمستان بارندگی به حد قابل قبولی می ‌رسد و به همین دلیل میزان بارش باران در طول سال در کشور دبی به حدود ۱۲۰ میلی متر خواهد رسید که بیشترین درصد بارش در فصل زمستان و کمترین میزان در فصل تابستان ثبت می شود.

در طول سال به دلیل شرایط آب و هوایی دو ماه وجود دارد که یکی از آنها مناسب ترین و دیگری بدترین زمان (فوریه و ژوئن) برای سفر گردشگران به کشور دبی است. ماه فوریه مناسب ترین زمان برای سفر به دبی و ماه ژوئن بدترین زمان برای سفر به این کشور است، می توان فوریه را به دلیل آب و هوای عالی همراه با بارش باران از ماه های محبوب سفر به دبی و ژوئن را به دلیل گرمای طاقت فرسا بدترین زمان برای سفر به کشور دبی معرفی کرد.

 

زبان و مذهب مردم در دبی

زبان رسمی مردم دبی، عربی است و مکالمات روزمره به این زبان انجام می شود. همچنین به دلیل مهاجر پذبر بودن این شهر، زبان انگلیسی نیز بسیار رواج دارد.  با توجه به مهاجرت زیاد از کشورهای آسیایی به این شهر، زبانهای هندی، فارسی، بنگالی و چینی هم در میان مردمان مورد استفاده قرار می گیرد.

دین رسمی کشور امارات متحده عربی اسلام است. همچنین اقلیت های هندو، بهائی، مسیحی و بودایی در این شهر زندگی می کنند.

 

واحد پول در دبی

در امارات متحده عربی و بالطبع شهر مدرن دبی، واحد پولی درهم است که با علامت اختصاری  AED نشان داده می شود. به طور معمول اسکناس‌ های 5، 10 ،20 ،50 ، 100 ،500 و همچنین 1000 درهمی موجود است.

 

اقتصاد دبی

اقتصاد دبی

دبی به عنوان پایتخت تجارتی امارات متحده عربی محسوب می شود. درآمد نفت این شهر تنها 6 درصد از تولید ناخالص داخلی را تشکیل می‌دهد. اکثر درآمد دبی از منطقه آزاد جبل علی، فروش ملک به اتباع خارجی در مناطق آزاد، اعطای اقامت، صدور مجدد کالا، ترانزیت مسافر و کالا و همچنین قسمت بزرگی نیز از گردشگری و دیگر خدمات مالی و تجاری است.

تأسیسات و پیشرفتهای زیاد در صنایع و فعالیتهای مختلف در دبی باعث شده تا توجه جهانی در تمام زمینه‌ها و پروژه‌ها به این شهر استراتژیک جلب شود. دبی و دیره، بنادر مهمی برای تولیدکنندگان غربی است اهمیتش را به عنوان یک مسیر تجاری در دهه ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰به دست آورد. 

شهر توریستی دبی روز به روز در حال پیشرفت است و یکی از مرکز های مهم برای سرمایه گذاری و فنآوری اطلاعات می باشد. در این شهر منطقه هایی وجود دارد که به شهر اینترنتی معروف هستند و تنها در این محدوده می توان به سایت های فیلتر شده اسرائیلی دسترسی داشت. یکی از قوانین مهم در شهر دبی، حریم خصوصی کاربران در فضای مجازی است که در صورت تخلف، قوانین سختی را برای فرد خطا کار اعمال می کند.

درشهر پیشرفته دبی فرستادن صدا در فضای مجازی ممنوع بوده و برابر با قانون اعمال می شود. شهر رسانه ای یا همان شهر دیجیتالی دبی که شامل شهر تکنولوژی، الکترونیک، کومرک و شهر تکوم است، از مکان های مجاز برای استفاده از سایت های فیلتر شده است که هیچگونه محدودیتی ندارد. 

یکی دیگر از منابع اقتصادی دبی، شرکت هواپمایی آن است که طبق آخرین آمار در سال 2006، 28 میلیون توریست را جا به جا نموده است.

 

شهر دبی روی نقشه

 

 

بازدیدها: 177

نقشه گوگل